W świecie, który staje się coraz bardziej stresujący, w którym technologia często oznacza, że ​​jesteśmy zamknięci w środku i wpatrujemy się w ekran godzinami. Wielu z nas odkrywa silną potrzebę kontaktu z naturą i cieszenia się świeżym powietrzem. Sama możliwość wyjścia na zewnątrz, nawet jeśli jest to malutki balkon lub ogród, może mieć niezwykły, regenerujący wpływ na nasz nastrój i energię. A kto nie kocha jedzenia na świeżym powietrzu?

Jeśli masz tylko małą przestrzeń na zewnątrz, na pewno zastanawiasz się, o czym musisz pomyśleć, projektując jej układ i wyposażenie? W tym przewodniku przyjrzymy się temu, co wziąć pod uwagę, w trakcie projektowania takiej przestrzeni.

Opcje układania nawierzchni ogrodowych i tarasowych

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przy projektowaniu przestrzeni na świeżym powietrzu, niezależnie od tego, czy jest to balkon, dziedziniec czy mały ogródek, jest to, na czym będziesz stać. Oczywiście, jeśli masz taras, pokryjesz całą powierzchnię podłogi, ale nawet dziedziniec lub ogród nadają się do położenia jakiejś nawierzchni. Nie tylko w celu stworzenia różnych stref, ale również ze względów praktycznych. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstania podmokłego, miękkiego podłoża podczas deszczu.

Jeśli chodzi o złą pogodę, chyba że taras jest całkowicie chroniony, każda przestrzeń zewnętrzna będzie wymagała pokrycia lub podłogi, która poradzi sobie z deszczem. Najczęściej spotykane w tym przypadku są:

  • Kamień naturalny
  • Terakota
  • Drewno

Cechy kamienia naturalnego

Trudno jest przejść obojętnie obok naturalnego kamienia w środowisku zewnętrznym, ponieważ idealnie pasuje do tego z wielu powodów. Nie tylko dlatego, że jako naturalny materiał, ale również dlatego, że jest niezwykle wytrzymały i trwały. Może wytrzymać trudy zarówno pogody, jak i intensywne zużycie.

Cechy terakoty

Również szeroko stosowana w sektorze budowlanym jest terakota lub inna forma płytek ceramicznych, w zależności od rynku. Chociaż nie jest w 100% naturalna, dobrze sprawdza się pod względem wystawienia na wahania temperatury. Jest ot więc doskonała opcja dla obszarów narażonych na działanie żywiołów.

Istnieje jednak „jedna wada”, którą należy wziąć pod uwagę. A mianowicie fakt, że maleńkie pęcherzyki powietrza wewnątrz każdej płytki sprawiają, że jest ona bardzo porowata. Może się więc zdarzać, że brud przedostanie się do środka. Oznacza to, że musisz uważnie ją obserwować i często czyścić, aby zachować jej nieskazitelny wygląd.

Cechy drewna

Jeśli chodzi o drewno, znów pojawia się kwestia konserwacji. Podobnie jak kamień, drewno jest oczywiście produktem całkowicie naturalnym. Istnieje więc piękny związek z naturą i otoczeniem zewnętrznym, jednak jest zdecydowanie bardziej podatne na słońce, deszcz i wahania temperatury.

Drewno musi być bezwzględnie zabezpieczone jakimś produktem hydroizolacyjnym i należy to robić regularnie, aby zapobiec zbyt szybkiemu niszczeniu. Drewno ma również tendencję do rozjaśniania się lub szarzenia, gdy jest wystawione na ciągłe działanie słońca. A więc najlepiej sprawdzi się w miejscach zadaszonych lub zacienionych.

Jak wybrać meble ogrodowe na taras lub do małego ogrodu

Gdy już wybierzesz rodzaj podłoża, następnym krokiem jest podjęcie decyzji, w jaki sposób zamierzasz umeblować i udekorować swój taras lub przestrzeń na zewnątrz. Jeśli to możliwe, zalecamy, aby pierwszą rzeczą, jaką zrobisz, było zainstalowanie jakiegoś rodzaju osłony nad głową w części obszaru zewnętrznego. Może to być rozsuwany baldachim, pergola lub okap dachowy, wystarczająco duże, aby mieć pewność, że Twoje meble nie będą narażone na deszcz. Dzięki temu Twoja przestrzeń na świeżym powietrzu stanie się bardziej uniwersalna. Możesz z niej korzystać, także podczas mżawki lub gdy potrzebujesz cienia w najgorętsze dni lata.

To już zrobione, a więc czas wybrać meble ogrodowe. Najpierw jednak trzeba odpowiedzieć na palące pytanie: do czego chcesz wykorzystać swoją nową przestrzeń? Oczywiście, Twoja odpowiedź musi również uwzględniać praktyczne aspekty, takie jak wielkość balkonu, tarasu, ogrodu lub dziedzińca, a także klimat i styl życia.

Możemy wyróżnić trzy główne funkcje użycia mebli na tarasie lub balkonie:

  • Jadalnia na świeżym powietrzu
  • Relaks
  • Przestrzeń wielofunkcyjna

Niezależnie od tego, czy jest to poranna filiżanka kawy, czytanie książki, relaksująca lampka wina na zakończenie dnia, wszystko wydaje się smakować lepiej na świeżym powietrzu. Dlatego pierwszą rzeczą, o której należy zdecydować, jest stół i krzesła. Jeśli Twój taras lub dziedziniec jest długi i wąski, Twoje możliwości są nieco bardziej ograniczone niż w przypadku przestronnego ogrodu. W takim przypadku, poszukaj wąskiego stołu, który będzie wyglądał możliwie schludnie i stonowanie, aby nie zagracał przestrzeni wizualnie ani fizycznie.

Jeśli masz mały balkon, istnieje wiele inteligentnych rozwiązań, takich jak składane stoliki, a także możesz dodać w pobliżu niewielką półkę na butelki i przyprawy, dzięki czemu na stole będzie miejsce na najpotrzebniejsze rzeczy podczas posiłku. Niezależnie od rozmiaru i kształtu, wybrany stół i krzesła muszą nadawać się do użytku na zewnątrz.

Aranżacja przestrzeni relaksacyjnej na tarasie lub balkonie

Jeśli natomiast chcesz po prostu stworzyć przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu, czego będziesz potrzebować? Tutaj masz duży wybór, a najczęstszym rozwiązaniem są małe otomany, leżaki i niskie stoliki. W ciągu ostatnich kilku lat pufy, otomany i worki sako również zyskały na popularności, nadając bardziej swobodny klimat. Są również idealne do przestrzeni o nietypowym kształcie lub narożników, ponieważ można je rozmieścić w ogrodzie lub na dziedzińcu.

Jeśli masz to szczęście i posiadasz duży taras lub średniej wielkości ogród, możesz cieszyć się najlepszymi cechami obu światów i stworzyć mini-strefy, wydzielając przyjemną jadalnię i dodatkową przestrzeń do opalania, rozmów i relaksu. Najlepiej byłoby zachować harmonię pomiędzy dwoma różnymi środowiskami. W takim przypadku obowiązuje jedna złota zasada: nie należy mieszać obok siebie różnych stylów projektowania.

Niezbędne akcesoria na taras lub balkon

Jak udekorować przestrzeń na świeżym powietrzu i w pełni wykorzystać jej potencjał? Jak zawsze, to drobne dodatkowe detale tworzą atmosferę i przekształcają balkon, dziedziniec lub ogród w urokliwą część domu.

O jakich głównych rodzajach akcesoriów należy pamiętać przy dekorowaniu przestrzeni zewnętrznej?

  • Rośliny
  • Świece i doniczki
  • Oświetlenie

Nic dziwnego, że rośliny są najważniejszym elementem, szczególnie jeśli mówimy o mieszkaniu w mieście , gdzie nawet mała oaza zieleni może całkowicie odmienić poczucie dobrego samopoczucia i jakość życia.

Istnieje niezliczona ilość gatunków roślin, zbyt wiele, aby je wszystkie wymienić. Zwłaszcza, że wiele zależy od miejsca zamieszkania i klimatu. Jednak w większości przypadków, bez względu na to, w której części świata się znajdujesz, pnącza są fantastycznym rozwiązaniem na balkon ze względu na prywatność, jaką zapewniają.

W ogrodach i na dziedzińcach, gdzie zbyt dużo słońca mogłoby stanowić problem, rozwiązaniem jest wybór wysokich roślin i drzew o gęstym, licznym ulistnieniu, które zapewnią chłodne, zacienione schronienie.

Niezbędne akcesoria na ogród

W dużych ogrodach możliwości są dosłownie nieograniczone. Możesz puścić wodze fantazji. Pomyśl o rabatach kwiatowych pełnych kolorów, które zmieniają się wraz z porami roku. Możesz też założyć mały ogródek ziołowy i eksperymentować w kuchni.

Niezależnie od rozmiaru Twojej przestrzeni na zewnątrz, dodaj doniczki, mnóstwo doniczek. Na dziedzińcu lub w ogrodzie, sztuczka polega na tym, aby je grupować, a nie rozstawiać, w ten sposób tworzą własną strefę charakterystyczną. Na patio lub balkonie, kwiaty doniczkowe, paprocie – wszystkie tworzą przyjazną przystań, w której chcesz się zatrzymać. Natura naprawdę jest idealną dekoracją, więc umieść je gdziekolwiek możesz, we wszystkich rozmiarach, kształtach, a nawet kolorach.

O czym jeszcze pamiętać wybierając akcesoria do ogrodu, balkonu lub tarasu?

Inne niezbędne przedmioty do ozdobienia na zewnątrz to świece. Nic nie tworzy sceny lepiej niż migotanie płomienia, więc pomyśl o podgrzewaczach lub czymś bardziej solidnym i dłużej palącym się, takim jak świeca zapachowa umieszczona w uchwycie lub wysoka świeca w pięknym wazonie. Wybierając designerskie elementy wyposażenia, będziesz mógł cieszyć się równie wspaniałym efektem estetycznym w ciągu dnia.

Oświetlenie ogrodu, tarasu i balkonu

Jeśli chodzi o tworzenie atmosfery, to jak zawsze, przechodzimy do oświetlenia, które jest istotnym elementem. Warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie efektu, jaki chcesz uzyskać, ale zalecamy wybór kilku delikatniejszych, bardziej miękkich świateł umieszczonych strategicznie, zamiast jednej jasnej żarówki.

Oświetlenie od góry jest tutaj z pewnością świetnym rozwiązaniem, szczególnie w większych ogrodach, a w strefie rekreacyjnej lub na tarasie można się świetnie bawić, wybierając wyraziste elementy. Jeśli chcesz stworzyć naprawdę magiczną atmosferę, najlepszym wyborem będą lampiony i sznury światełek. Dostępna jest ogromna gama produktów, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązania zasilane energią słoneczną lub akumulatorami.